Skontaktuj się z nami: 663 893 921

Nasze produkty

MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE
STELAŻE TAPICERSKIE
OKUCIA MEBLOWE
OPAŁ
GALANTERIA DRZEWNA
Telefon

tel. kom. 663-893-921

Adres

Os. Kościuszkowców 35/11
62-020 Swarzędz
biuro@trtomash.pl

NASZ ASORTYMENT

BRYKIET

Właściwości brykietu

Najważniesze z właściwości brykietu to:
- wysoka kaloryczność pozwalająca uzyskać optymalną temperaturę spalania
- niska ilość popiołów po spaleniu. (Popiół stanowi 1% początkowej masy brykietu)
- brykiet jest w 100% ekologiczny
- brykietem można palić w większości dostępnych na rynku piecach, w których dotychczas używano miału, węgla, koksu lub gatunków drewna przeznaczonego na opał 
- brykiet jest łatwy w transporcie, układaniu oraz przechowywaniu
- brykiet spala się powoli dzięki dużej ilości skompensowanych trocin lub innych ekologicznych materiałów
- cena brykietu jest konkurencyjna w stosunku do innych paliw np. węgla
- kształt brykietu oraz jego czystość czyni go bardzo przyjaznym w obsłudze przechowywaniu i pakowaniu
- dzięki prawie całkowitemu spalaniu brykiet pozostawia czyste przewody kominowe


Zastosowanie brykietu

Brykiet jako paliwo całkowicie naturalne nadaje się do szerokiego asortymentu pieców dostępnych na rynku. 
Z powodzeniem można palić nim w piecach, w których wcześniej palono węgiel, koks lub drewno opałowe. 

Szczególnie nadaje się do pieców, w których zagazowuje się drewno. Doskonały do palenia w kominkach i piecach kominkowych Dzięki powolnemu spalaniu jest bardzo dobrym rozwiązaniem do pieców centralnego ogrzewania oraz mniejszych kotłowni. Dzięki wysokiej kaloryczności oraz możliwości wydobyciaenergii podobnej do energii węgla brykiet z powodzeniem można stosować w piecach kuchennych i kaflowych.


Składowanie brykietu

Ze względu na swoje właściwości brykiet powinien być składowany w suchych miejscach i chroniony przed wilgocią. Miejsce to powinno być co jakiś czas wietrzone.  Producenci zazwyczaj składują brykiet na paletach w zamkniętych magazynach lub pod wiatami. Zazwyczaj brykiet pakowany jest w foliowe lub papierowe worki jednak i one mogą ulec przetarciu np. podczas przeładunku.Można go przechowywać na wolnym powietrzu, jednak trzeba mieć pewność, że opakowanie jest szczelne, nie uszkodzone i nie naraża brykietu na zawilgocenie. Jeśli brykiet będzie wilgotniał może rozpadać się na mniejsze kawałki. Od warunków składowania brykietu zależy jego późniejsza wydajność, więc szczególną uwagę na składowanie brykietu w odpowiednich warunkach powinni mieć jego producenci i dystrybutorzy.


Przechowywanie brykietu

Brykiet w przeciwieństwie do drewna opałowego może być przechowywany w zamkniętych magazynach. Muszą one jednak spełniać pewne warunki. Przede wszystkim magazyn powinien być suchy. Jakakolwiek wilgotność jest dużym zagrożeniem dla brykietu, jego gęstości oraz wartości kalorycznej. 

Jeżeli zamierzamy palić brykietem w kominku salonowym to brykiet najlepiej kupować w małych, poręcznych paczkach. Są one łatwe do przenoszenia i układania. Takie paczki brykietu bardzo często są pakowane w papierowe worki, które również można spalić.

Jeżeli zaś chcemy wykorzystywać brykiet do pieców centralnego ogrzewania warto zakupić większe jego ilości. Brykiety z odpowiadającej użytkownikowi kategorii ( walcowe, w kształcie kostki lub wielokątne) zajmują znacznie mniej miejsca niż drewno opałowe o tej samej wadze. Zawdzięczamy to ich regularnym kształtom oraz sposobie pakowania.


Pakowanie brykietu

Pakowanie brykietu dostosowane jest do potrzeb klientów. Brykiet sprzedawany w detalu najczęściej spotykany jest w paczkach 10, kilogramowych (zgodnie z normami unijnymi). Brykiet najczęściej jest ściśle owinięty folią. Równie często można spotkać brykiet w papierowych workach lub paczkach. Bez względu na formę opakowania dobrze jest, gdy paczki posiadają uchwyt. Pomaga to w transporcie, przeładunku, oraz donoszeniu brykietu do pojemnika lub stojaka.


Porównanie wydajności brykietu z innymi paliwami

Czy wiesz, że 1 paleta 750 kg brykietu odpowiada wartości energetycznej:

~ 2 – 3 m³ drewna opałowego
~ 389 l oleju opałowego
~ 433 m³ gazu ziemnego
~ 700 kg węgla brunatnego
~ 478 kg węgla kamiennego